Huawei, “White House” olarak adlandırdığı gizli bir araştırma laboratuvarı oluşturdu.


Huawei ilginç haberlerle karşımıza çıkmaya devam ediyor.  Genel merkezi Çin’de yer alan Huawei markasının araştırmalarını yürütmek için oldukça gizli bir laboratuvar kurduğu açığa çıktı.

Çin piyasasının dişli teknoloji firması Huawei’nin ABD markalarıyla oldukça çekişmeli ilişkisinin olduğu zaten biliniyordu fakat teknolojik araştırmalarını yürütmek için açtığı bu gizli laboratuvarın ortaya çıkması epey şaşırttı.

ABD’nin İran’a karşı uyguladığı ambargolara uymayan Huawei markasının bu sebeple ABD ile arası açılmış ve ardından yaşanan skandalla gerilim iyice artmıştı. Önceki hafta Kanada’da markanın CEO ve CFO’su  aynı zamanda kurucusu olan Ren Zhengfei’nin varisi tutuklanmış ve serbest bırakılması için 10 milyon Kanada doları kefalet ödendiği ortaya çıkmıştı.

Bloomberg’ün haberine göre genel merkezde olan teknoloji kampüsünün içinde kurulan bu gizemli laboratuvara White House ismi verildi. Huawei bu laboratuvarda ABD’ye karşı teknoloji bağımlılığını ortadan kaldırmak için çeşitli araştırmalar  yürütecek.

Ayrıca yine habere göre kod adı White House olan bu laboratuvarı ziyaret etmek oldukça zahmetli prosedürlerden geçiyor ve laboratuvarın içinde bulunduğu kampüste 60 bin kişi çalışıyor.